Martsa Műterem és Művészkert

Martsa Műhely

RESTAURÁLÁS

PLASZTIKÁK

ILLUSZTRÁLÁS

FILMEK

ELŐADÁSOK


Martsa Piroska, a műhely vezetője és a Martsa hagyaték gondozója számos területen folytatja az elődök hagyományát. Animációs mozdulattervezőként közel 30 éven át dolgozott a Pannónia Filmstúdióban és annak utód-vállalataiban. Legfőképpen Jankovics Marcell, Richly Zsolt, Gémes József és más neves magyar rendezők filmjeiben animált. 2009-ben faszobrász restaurátori és rajztanári diplomát szerzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Egyik legjelentősebb munkája a bodajki r. k. zarándoktemplom fő- és mellékoltár szobrainak felületi restaurálása volt. A Budapesti Városvédő Egyesület elnökségi tagjaként a kerület helytörténetéről és művészeti témákról tart előadásokat. A leendő rajzfilmeseknek, illetve a művészet technikái iránt érdeklődőknek elméleti és gyakorlati kurzusokat szervez. Szívesen készít mázas kerámia domborműveket, plasztikákat, érmeket, számos kiadvány illusztrátora.

RESTAURÁLÁS

A műterem számos alkalommal nyújtott lehetőséget a kollégáknak nagyobb térigényű munkákhoz. Ilyen volt a Baláca-pusztai római kori freskó, vagy a szegedi Aba-Novák falkép restaurálása. Martsa István gipszszobrainak és kisplasztikáinak gondozása állandó feladatot jelent. Ezek mellett kiemelkedő jelentőségű volt a 2016 és 2020 között zajló bodajki r. k. templom oltárfelújítása, mely során több mint 150 barokk kori faragvány, köztük az Atyaisten, Krisztus, 6 szent és 16 angyal szobra volt a műterem „vendége”. Érdekes feladatot jelentett a Pedagógiai Múzeum „Biztos-egyensúlyú baba” fizikai kísérleti tárgyának restaurálása, hiszen ehhez a megfelelő tároló doboz tervezését és kivitelezését is meg kellett oldani.  Ha úgy adódik, papír és kerámia tárgyak restaurálását is megoldjuk.


PLASZTIKÁK

A szobrász apa és a festő anya tehetsége az utódban a színes plasztikák iránti vonzalomban testesült meg. A mázas kerámiaszobrok és domborművek méretét elsősorban az égetőkemencék befogadóképessége határozza meg. A bronzszobrászat sem idegen technika, és az éremművészet is kedves foglalatosságot jelent. Irodalmi versenyek győztesei örömmel fogadták az egy-egy költőről, íróról készült, gravírozott felirattal készült plaketteket.

Fontosak a magánáhítatot szolgáló domborművek, korpuszok, de megrendelésre készült már rajzfilm-figura, sőt, régi fénykép alapján egy családi ősatya portréja is. A Magyar Rajztanárok Egyesülete évente adományozott mázas kerámia „Alma-díja” szintén a Martsa Műhelyben készült.


ILLUSZTRÁLÁS

A rajzfilmes rutin nagy könnyebbséget jelent a könyvillusztrálási feladatoknál. M. Szűcs Ilona festészete mellett Mirko Hanák művészete is példaként szolgál az akvarellekhez. Dallos Szilvia színésznő óvodásoknak és kisiskolásoknak írt illemtan-mesekönyve, Az „Illemberke kalandjai” nagy sikert aratott a szülők és gyerekek körében egyaránt. Illemberke, azaz az illem-emberke figurája alkalmas arra, hogy animációs sorozatra is könnyen adaptálható legyen.

Ábrahámné –Trentinné Benkő Éva és Poros Andrea angoltanárok írták „Magicland”, illetve és „Magic friends”címmel azt a tankönyv sorozatot, melyet azonnal elkapkodtak az érdekes, interaktív feladatokat és mesés történetet kedvelő tanítók. A Holnap Kiadó gondozásában megjelent varázslatos történethez 500-nál is több kép, ábra és egyéb illusztráció készült.

A Karinthy Gimnázium Kiadója gondozásában készült az „Életrevaló” címet viselő kiadvány, mely gyakorlati tanácsokkal látta el és jelentős segítséget nyújtott az életbe kilépő, éppen leérettségizett fiatalok számára. A szituációkat a 4 vérmérsékleti típust– kolerikus, szangvinikus, melankolikus és flegmatikus– megjelenítő állati (orrszarvú, macska, egér és nyúl) figurák szimbolizálták. Ezekhez a rajzokhoz már a számítógép adta lehetőségeket is kiaknáztuk.

 Dóry Béla közgazdász „A Susogó-völgy” címmel a Kairosz Kiadó által megjelentetett könyvében, a szórakoztató történetbe ágyazott bonyolult elmélet ismertetéséhez  több, gyerekek számára is értelmezhető kép készült. Ezek mellett számos kitűnő, jól ismert gyerekvers ihletett illusztrációk készítésére.


FILMEK

1985-től cca. 2015-ig: 30 év rajzfilmezés. Tanulságos és felemelő élmény volt a magyar animációs filmesek legkiválóbbjaival együtt dolgozni. Jankovics Marcell Az ember tragédiája sorozata, a Biblia, Az Ének a csodaszarvasról egészestés filmjeiben való közreműködés után az „Arcmás” következett. Gémes Józseffel a Vili a veréb-ben, Richly Zsolttal a Fabulák és a Kíváncsi Fáncsi sorozatban, az Árgyélus királyfiban és a Lutherben dolgoztunk együtt. Békés Rozi Villamos c. filmjével a Kritikusok Díját kaptuk a 2011-es Kecskeméti Filmfesztiválon. Keresztes Dóra Világnak virága, virágnak világa c. filmje volt az egyik a legkedvesebb alkotás. A sok mozdulattervezői feladat után a saját készítésű „Eltűnő mesterségek” c. rövidfilm-sorozat a Józsefváros kismestereinek állított emléket.


ELŐADÁSOK

A műtermi gyűjtemény sok érdekességet kínál a múlt iránt érdeklődőknek, ezért egyeztetett időpontban látogatható és a vendég szakértő vezetésben is részesül. A szobrászműteremben aktív alkotó élet zajlik, emellett gyakorlati képzéseket is szervezünk, melyeken az ELTE művészettörténész hallgatói, valamint rajzfilmezést tanuló diákok is részt vehetnek. Az évente megrendezett KÖN (Kulturális Örökségek Napjai) alkalmával ingyenesen látogatható a műterem, olyankor több időpontban vetített képes előadásokon ismerkedhetnek meg a hely történetével és az alkotók munkásságával.

Martsa Piroska műteremvezető más helyszíneken is tart előadásokat és kiállítások, kulturális események megnyitására is rendszeresen felkérik.